Niepokorna mądrość polskiego Tatara

Publikujemy bardzo ważny felieton wybitnego POLSKIEGO DZIENNIKARZA – WITOLDA GADOWSKIEGO. Pojawił się na blogach serwisu stefczyk.info, by zniknąć niepostrzeżenie z tej strony www. Nie będziemy komentować dlaczego – nasi Czytelnicy są rozumni.

Oto co napisał, szybko „zniknięty” Gadowski:

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że w naszych żyłach płynie krew wielkiego kraju, kraju niezwykłego i niepowtarzalnego. Płynie w nas krew kraju, który będzie znów rósł.
Pisząc o „krwi” myślę oczywiście o naszym historycznym genomie ukształtowanym w dobie Pierwszej Rzeczpospolitej.
Niewiele o niej wiemy. Właściwie tyle co wbili nam do głów w komunistycznej i postkomunistycznej szkole.
Obie te hybrydy – protezy polskiej państwowości – szczególną nienawiścią darzyły właśnie Pierwszą Rzeczpospolitą i jej najwierniejszego dziedzica „Ziuka” Piłsudskiego.
Trudno zatem dziwić się temu, że obrazy związane z pierwszą w świecie Republiką Wolnych mamy w umysłach spotwarzone i wykrzywione.
Właściwie dziś łacno rozpoznacie, kto ma w swoim umyśle geny polskie, a kto jest tu nawiezionym guanem.
Takim probierzem jest stosunek do Pierwszej Rzeczpospolitej właśnie!
Pierwsza Rzeczpospolita Obojga Narodów była krajem o jakim marzyłby Arystoteles – pierwszą republiką świadomych obywateli.
Była krajem tolerancji i naturalnego ładu społecznego, którego nie uczynił żaden wymyślony system, a genialne dostosowanie ustroju do codziennej praktyki i wymagań ziemi.
Arystoteles twierdził, że wolni obywatele to elita każdego ludu i tylko oni powinni pełnoprawnie uczestniczyć w sprawowaniu władzy.
Arystoteles pochwalał niewolnictwo, o czym pewnie dzisiejsze magistry nigdy nie słyszały.
Tak więc sprawami władzy – zdaniem „Filozofa” – mogli się zajmować jedynie ci, których było na to stać – zarówno materialnie jak i czasowo.
Nawiasem mówiąc dzisiejsze „demokracje” sankcjonują niewolnictwo w o wiele bardziej drastycznej formie, niż opisywał to Arystoteles.
Wokół Rzeczpospolitej szalały wojny religijne, wzmacniały się absolutystyczne monarchie i tyranie, a na jej obszarze kwitły tolerancja i szacunek wobec głosu wolnego, wolność ubezpieczającego.
Tamta Polska była fenomenem na skalę świata, a ukształtowała się tak nie z pomysłu jakiegoś szaleńca (jak wszystkie „izmy”), ale na drodze wlewania charakteru zamieszkujących ją narodów do kielicha wspólnego ustroju.
Gdyby nie zdziczenie i prymitywizm naszych sąsiadów, trwalibyśmy tak przez długie wieki jeszcze. Cóż, było to jednak zbyt piękne, aby mogło trwać długo.
A teraz napisze coś co Was zborsuczy do reszty: kocham przepisy „Liberum Veto”. W szkole nauczali nas, że był to szczytowy przejaw warcholstwa i przywar szlachty (wolnych obywateli).
Tymczasem zasada „Liberum Veto” była piękną próbą wskazania na fakt, że jeden mądry człowiek może widzieć świat bardziej precyzyjnie niż cały tłum krzykaczy.
Ta zasada, to przecież marzenie wolnościowców, szacunek dla osoby, próba wprowadzenia hamulca w proces demokratycznego staczania się do poziomu skretynienia.
Tak, jestem piewcą „Liberum Veto” i jeszcze nieraz napiszę na ten temat tak, że profesorom friszkopodobnym w pięty pójdzie.
Teraz jednak poprzestanę na tym, że już lekko Was zdenerwowałem.
Spójrzcie jednak – mieliśmy kraj, który przodował w tolerancji, samorządzie i próbach budowania rozsądnej demokracji – wedle marzeń samego Arystotela.
Nigdy przy tym nie kolonizowaliśmy nikogo, nie wyzyskiwaliśmy. Jeśli jakiś lud dołączał się do naszego wysiłku, to szybko dopuszczaliśmy go do równoprawnej kompanii. W naszej Polsce dobrze żyli sobie i Żydzi, i Rusini, i moi dalecy przodkowie Tatarzy, i cała reszta. Taką Polskę zepsuły germańskie i ruskie watahy barbarzyńców.
Ona jednak przetrwała.
I teraz, kiedy większość Europy pogrąża się w szaleńczej brei, my przetrwaliśmy, przenieśliśmy do dzisiejszych dni nasze geny. Polska to wielka Rzecz, a przy tym Pospolita dla wszystkich tych, którzy dołączają do naszej wspólnoty etycznej,
Polakiem bowiem może być każdy, kto godzi się na taką wspólnotę i chce ją upowszechniać. Polska to wielka Rzecz, zbyt wielka, aby długo znosiła na swoim grzbiecie insekty, które nanieśli najeźdźcy.
Teraz, jak tylko potrząsnęła tym grzbietem, pasożyty z piskiem pognały do swoich żywicieli. Wszystko ukazało nam się teraz w pełnej jaskrawości. Czy potrzebujecie czegoś więcej, aby puścić w ruch sita i oddzielić polskie ziarna od obcych plew?!
Nadszedł czas, gdy Polacy będą chodzić z wysoko uniesionymi czołami. Kontynent potrzebuje dziś Polski bardziej niż ona jego mdłych, samozwańczych urzędników.
Nadchodzą czasy wielkiego hartowania. Tylko się cieszyć. Już niedługo sami zobaczycie, co się będzie działo.

NA ZDJĘCIU: Witold Gadowski, FOT: Waldemar Borowski/wikimedia.org

 

Jeśli masz ochotę – zapisz się na ukazujący się raz w tygodniu newsletter informujący o nowych wpisach na naszym blogu. Wystarczy przysłać e-mail z hasłem NEWSLETTER w tytule na adres: rudaweb.pl@gmail.com

RudaWeb

Komentarze: 55

 1. tak czytam sobie wasze komentarze i się zastanawiam czego w nich jest więcej, wiedzy czy wiary? Niby mądrzy ludzie a nie zauważacie że dyskusja staje się totalnie podmiotowa? Dlatego żeby jeszcze bardziej podkręcić was zadam pytanie a odpowiedź poproszę po obejrzeniu tego filmiku
  https://www.youtube.com/watch?v=hgcsPW4TvEc
  kto kogo reprezentuje, i kto komu podlega, i o co chodzi o sierść czy mięso a może jeszcze o coś innego?

 2. Do obrońców KK. Jak to się stało, że lud Warszawy powiesił kilku biskupów a Prymasa Poniatowskiego przymusił do samobójstwa. I jakoś do dziś nikt o nich dobrze nie wspomina i nawet nie myślał o beatyfikacji, to jak to jest? Fakty proszę bardzo. KK nie potrafił przez tysiąc lat nauczyć ludu czytać czy pisać a komunistom dokonali tego w niecałe 5 lat. I to są fakty historyczne i w dodatku dobrze udokumentowane ale tacy znafcy tego nie dostrzegają . Jesteście poprostu złymi człowieczkami!

  • Panie Stefanie.
   Uściślijmy. W czasie insurekcji kościuszkowskiej zostali straceni (po wyroku lub bez sądu przez pospólstwo), uznani za zdrajców: biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz, hetman polny litewski Józef Zabiełło. biskup wileński Ignacy Massalski, kasztelan przemyski Antoni Czetwertyński, poseł do Turcji Karol Boscamp-Lasopolski, szambelan Stefan Grabowski, instygator koronny Mateusz Roguski, szpieg rosyjski Marceli Piętka, adwokat Michał Wulfers, instygator sądów kryminalnych Józef Majewski. Skazany na karę śmierci został także biskup chełmski Wojciech Skarszewski (wyrok nie został wykonany na skutek interwencji T. Kościuszki). Przewagi duchownych w tym gronie brak. Prymas Poniatowski zmarł na skutek choroby ok. 1,5 miesiąca po tym jak nocą z 27 na 28 czerwca 1794 roku, z inicjatywy jednego z jakobinów warszawskich Jana Dembowskiego, przed Pałacem Prymasowskim wzniesiono szubienicę. Prymas był regalistą, ale nie zdrajcą. Pozostał wierny królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i był lojalny wobec obowiązującego porządku, dlatego też był wrogo postrzegany przez powstańców.
   Co do analfabetyzmu. Odkąd to kościół lub jakikolwiek inny związek wyznaniowy jest odpowiedzialny za powszechną edukację?? To zadanie jest zadaniem państwa. No to może oskarżmy też KK za to, że przez tysiąc lat nie zorganizował powszechnej opieki zdrowotnej i systemu emerytalnego. Proszę wybaczyć, ale tak bezmyślnego, antykościelnego zarzutu dawno nie czytałem.

   • W kontekście samego wieszania warto tu przypomnieć ,że odpowiedzialni za wieszanie ludzi elit sami zostali powieszeni , kościół był generalnie jedynym ośrodkiem edukacyjnym do chwili rozbioru Polski , przy czym odsetek analfabetów w każdym kraju był jakimś kryterium ich rozwoju , stąd wg danych z roku 1912 w takiej Anglii było zaledwie 1% analfabetów a już np Hiszpanii ponad 60%,w samej Polsce w zależności od zaborcy ,np w Cieszynie było ich 3,5 % ale już w guberni warszawskiej 49% a podolskiej nawet 80%,jedno jest pewne , protestantyzm bardziej sprzyjał rozwojowi regionów czy całych państw co nie znaczy ,że tak musi pozostać

   • Takiej interpretacji to się nie spodziewałem. Stefan pospólstwo widzisz.
    Powstanie Wielkopolsce za czasów Chrobrego, biskupów też wycinało pospólstwo, niejakiego wojciecha też pospólstwo, stanisława też pospólstwo, Jakub Szela – toż inny szatan – bo postawił się obowiązującemi porządkowi. No popatrz jacy oni święci. A po ilem relikwie Panie Tanator!!!!!

    • Panie Laxim, wyedukuj się Pan wreszcie to mniej zdziwiony w życiu będziesz.
     „8 maja 1794 r. doszło do rozruchów pospólstwa.” cyt. za Wikipedią.
     „Rankiem tego samego dnia (28 czerwca 1794 r.) w innym miejscu Warszawy, pod pałacem Brhla w którym był więziony biskup wileński Ignacy Massalski, pojawiło się pospólstwo, którego liczbę oceniano na od kilkuset osób do kilku tysięcy. Straż w obliczu napierającego tłumu dała drapaka i lud stolicy wdarł się do więzienia. Massalski się opierał więc go bito pięściami po głowie i poganiano. Że nie było pod ręką sznura powieszono go bez sądu na końskich lejcach od stojącego w pobliżu wozu.” cyt. z Ś. Różański „Konstytucja 3 maja, wieszanie biskupów – zdrajców i insurekcja kościuszkowska w Warszawie”
     Pospólstwo – ubogie mieszczaństwo; plebs – definicja w Słowniku Języka Polskiego.

     • Panie Tanotor – całkiem, serio, serio – kto pisał tę historyje – chyba nie biedny mieszczanin. Dajesz Pan wiare, we wszystko co kler tworzy, zapominawszy, że ponad dwudziestu duchownych uciekło po za granice RzeczPospolitej w obawie, przed rozjuszonym społeczeństwem ( tak nawiasem mówiąc, społeczeństwo, obywatele, tylko głupia narracja klerykalna i kolonialistów KEN może napisać że pospólstwo, no bo to przecież nie klasa, jak kler czy wierna szlachta ( dokłądnie to samo przyczyniło się do wybuchu powstania kozackiego przeciw RzeczPospolitej. Czy potem 150 lat – Rzeź wołyńska. Wie, Pan znam inną narrację, niż Wasz wyszukana, wielu moich braci to Ukraińcy, dzisiaj mówią, że UPA to nieporozumienie, to wybuch gniewu przeciwko katolickiej i żydowskiej diasporze, przciwko uciskowi biskupów i szlachty bezpośrednio podlegającej jej.
      Resztę zdziałała antykatolicka propaganda żyda Berii i OMC księdza nijakiego Ioseba Besarionis Dze Dżughaszwilego.
      Tego młodzież w książkach historii się nie doszuka.
      Nacisk na pospólstwo zdradza Pana poglądy co do Polaków, i powtarzam całe zło to system korporacyjny KK – nic z duchowością. Prosze nie brać do siebe tego, jedynie prosze przyjąć, że zdradził się Pan z wyniosłą intencją jaką krzewiciele Gott mit uns na ziemiach polskich w 39r, z pasją i namaszczeniem głosili swoją religie pokoju mordując elitę jak i ludzi o ugruntowanych pogladach światopoglądowych nie koniecznie zbieżnych z katolickim. Wie Pan ile wymordowano Polaków – prosze wymienić tych biskupów którzy z taką samą pasją podłożyli policzek. Nie pisz Pan o księdzach , bo to tylko narybek. Przeliczymy matematycznie, jakie to poświecenie było w stosunku do 6 mln polskich obywateli – siła narodu, młodzieży i dzieci, którzy zginęli – patrząc to co Pan wyPiSuje na daremno. Wie Pan ten punkt wiedzenia jak przed wojną popiera bardzo wiele osób, tym razem co – przesmyk suwalski wyczyszcza Szyszko, aby raz któryś krasnaja armia weszła do Polsk? i- oczywiście fantazjuje.

     • Panie Laxim, tak serio, serio, to nasza dalsza dyskusja nie ma sensu. Nie dociera do Pana żaden argument. Jeżeli dla Pana pojęcie „pospólstwo” ma znaczenie wyłącznie negatywne to jest to Pana problem nie mój. Wszędzie widzi Pan fałsz i spisek, a najważniejsze jest to czego dowiedział się Pan od np. Ukraińców i oczywiście bezkrytycznie uwierzył. Szkoda Pańskiego i mojego czasu na dalszą polemikę. Panu się po prostu w głowie nie mieści, że można samodzielnie mieć inne zdanie niż Pan. No bo oczywiście muszę mieć jakichś mocodawców i wpajać jakieś tradycje. Panie Laxim, powtórzę po raz kolejny, kompletnie mnie nie obchodzi Pana światopogląd. Mierzi mnie natomiast bezrozumne powtarzanie internetowych czy zasłyszanych bredni i traktowanie tego jako prawdy objawionej.

     • Tak Panie Tanator – Wasza prawda, tylko Wasza, – jak widać po taśmach od Sowy – jest dokładnie odwrotnie niż Pan tutaj próbujesz wszystkim wciskać.
      Mam większe prawo, wierzyć im niż Panu – bo widzę u Pana pogardę, wstręt, nadczłowieka, prawie boga, ulokował się Pan w książkach i uważa, że z racji ilości przeczytanych książek jest Pan Wielki, życzę miłego lotu, może gdzieś tam gdzie Pan wylądujesz będziesz miał Pan ogromne zadanie – z pustego przelewać w próżne. Może się ta mądrość jedyna słuszna przyda do tego. Nie dziękuj Pan.
      Mi UPA i OUN wymordowała rodzinę, Jak hitlerowcy i nkwd’owcy – myśli Pan że proboszcz, kościół pomógł – zabrali ziemie tak miłościwie się dogadywali z najeżdźcami, papiery sfałszowali i tak jest ciągle – jak Pan usłyszał na taśmach. Z każdym interes ubić, to ich motto, nawet się Panie Tanator z Islamistami dogadali. Ot tak inaczej pojmowana miłość i Pan mnie będziesz uczył komu mam wierzyć. Doświadczenia, emocje a nie książki o życiu opowiadają – tak kiedyś biblie przeróżne, dzisiaj sieć informacji i dezinformacji – ale życie. Ja potrafiłem moim braciom wytłumaczyć, że to co się stało to syndrom monokultury, ekstremizmu, zbudowanego na wyzysku, rozumie Pan co to oznacza wyzysk, pośrednik, jeszcze nie raz ta RzeczyIstość pokaże Panu że wiele razy próbować Pan będziesz musiał, tak jak ja, aby nie wierzyć komuś ale sobie – no chyba, że Pan pociągasz za sznurki i pleciesz farmazony, że tak musi być – bo Pan nic innego nie potrafisz robić tylko trzaskać z bicza. Nie będę Panu ubliżał, chodź jestem chamem ( tylko Pan tego nie napiszesz) a powinien
      Pan, był Pan blisko. Tylko ciekawe, że biskup przyjeżdżający na bierzmowanie, zmanierowany, znudzony, zasypiajacy na mszy, namaszczający od niechcenia, miał jedno tylko w głowie – ile zebrali na ofiarę. Na słowa, czy biskup przyjechał z sakramentem czy po kasę – usłyszałem: zamilcz chamie.
      Idealnie wkomponowuje się w to co Pan piszesz, wierz PAn w co chcesz, ale nie wciskaj inszej rzeczywistości, chyba że robisz to Pan po to aby usprawiedliwiać to że to geszefciarze, i dać przyzwolenie i rozgrzeszenie, a winę przelać na społeczeństwo.
      Z internetu: „Są dwa rodzaje pasterzy: ci, którzy dbają o wełnę, i ci, którzy dbają o mięso. Nie ma takich, którzy dbaliby o barany?.
      (Jean Paul Sartre)
      Nie ważne co na stole ofiarnym leży, amatorzy takiego czy innego mięsa zawsze się znajdą, którzy zapłacą każdą cenę by swoje słabości ukryć przed sobą.
      Przestań Pan zalewać , bo jeszcze okres na marynaty przed nami. Ubliżasz Pan Polakom, którzy widzą i czują dokładnie to samo co ja, ubliżasz Pan swoją wzniosłością, swoim mniemaniem wyższości – gospodarzowi portalu. Powinni Panu naprawdę pomnik postawić ” za obronę Częstochowy”

   • Bardzo rzeczowa odpowiedź Tanatora. Rozumiem emocje związane z wierzeniami, ale zdecydowanie jestem przeciw wszczynaniu wojny religijnej – to nie polska specjalność. W zasadzie mógłbym zablokować niektóre wypowiedzi skierowane wobec kościoła, ale nie chcę dusić wolności słowa. Niemniej – zanim wkrótce granica zostanie przekroczona, to jako deista broniący się przed jakimkolwiek rytuałem – proszę nie traktować konkretnych uwag w konkretnych sprawach jako wyznań wiary (takiej, czy innej).

    • Sława Ruda – wobec Kościołów nie mam nic pod warunkiem, że dochowują wierności Przodkom. Dobrze wiesz, co mam na Myśli – Wasze poszukiwania i praca, przynosi konkretne efekty, wzbudzanie poczucia wartości pośród plemion, szczepów, narodów zamieszkujących te tereny, wnoszące coś do wspólnej kultury i z racji tego Kościół ( kosci i popiół) należy otaczać szacunkiem.
     Zapytam się z racji tego co czyni aktualnie episkopat, sam widzisz jaka propaganda jest siana w reżimowej telewizji ( to już faszyzm).
     Dobrze wszyscy wiedzą, że religie monoteistyczne wyrosły jak grzyby po deszczu w wyniku dobrego serca ogólnie mówiąc Rodzin SlowYańskich, ich ufności, że wszyscy chcą żyć, a PrzyRoda na to pozwala – wierzyli i mieli poczucie, że ich tradycje i wiara zostanie zachowana, w imie Przodków, co zrobiono – tego nie muszę opisywać wszyscy czytają, widzą co się dzieje ( w niskim jego poczuciu wartości). Widzisz sam, jak działa owy system obcego nurtu edukacyjnego spisanego przez obcych i wrogów wolnych, suwerennych, niezaleznych Narodów.
     Daleko mi do skrajnych pogladów SKRIBHa czy Opolczyka, ale uważam „że Wolność Slowa” jaką użyczasz w tej dyskusji jest wartością nadrzędną, bo wymusza zmianę narracji zwolenników obecnego systemu feudalnego a tym samym ułatwia Wam jako poszukiwaczom bardziej jasne i zgodne z prawdą opisywanie dziejów. Sława Wam za to.
     Jedno monoteizm jest religią inwazyjną, lecz w jakimś stopniu potrzebna, aby ludzie dojrzeli do brania odpowiedzialności sami za siebie. Moim zdaniem, każda dyskusja która rzuca inne swiatło niz ten z góry przypisany operator.

    • Rozwinę tę myśl: „Dobrze wszyscy wiedzą, że religie monoteistyczne wyrosły jak grzyby po deszczu w wyniku dobrego serca ogólnie mówiąc Rodzin SlowYańskich, ich ufności, że wszyscy chcą żyć,”
     Spójrz analogicznie na takie państwa jak Czechy, Niemcy, Francja, Hiszpania, – tam wręcz inwazja obcej religii wyhodowała społeczeństwa ateistyczne, odcięła NArody od Stwórcy,Świadomości – PoLechici to bardzo wierzący Naród – posiadający dużo starsze tradycje niż te które Pan Tanator i jego mocodawcy chca Nam wpoić.
     Moja Wiara to życie, i łączenie, religie tylko dzielą – Sam to przyznałeś.

    • Sława Ruda – właśnie o słowa „pospólstwo” jest Pan pospolity, czy należy pan do klasy, elity.
     Jest różnica, widać nie muszę dalej pisać że słownik pisali nie pospolici Polacy, obywatele, bliźni, tylko potomkowie prawa feudalnego. Czy rozumie Pan teraz , że nie wszystko co naukowe, jest prawdą, jest czyste z zamiaru, a ma wryć ciągłe wasalstwo.
     Prawita ma to do siebie, że prędzej czy później wypływa jak olej – Jak owy komunista, którego przytoczyłem – gdy gryzą się dwa pasożyty. Zawsze któryś coś nader prawdziwego chlapnie, aby przypodobać się aktualnie silniejszej opcji politycznej. Sława

 3. Zadziwiające jest to, że ludzie wykształceni i inteligentni nie są w stanie posługiwać się obiektywną oceną, wyciągając z zakłamywanej historii dziejów NASZEGO NARODU,ciągle te same wadliwe wnioski.Czy jest to skutek wdrukowanego lęku,którym kk zatruwa NAS od dzieciństwa.,,KTO MA WIEDZĘ,KULTURĘ I SZTUKĘ TEN MA RELIGIĘ a pozostali muszą ją mieć?”Zgadzam się całkowicie trzeba patrzeć daleko do przodu.W tamtej RZECZYPOSPOLITEJ mawiało się,,PIERWEJ JESTEŚ SŁOWIANINEM…”SŁAWA .

   • tak, dostosowałem sie do Twego poziomu interakcji z przestrzenią, bo dyskusje można prowadzić z racji odkryć, doświadczeń na które jestescie nader mało empatyczni co stawia Was jako zgraje małp a nie Istot, Nie mam czasu na głupie Wasze wywody. Słowo pustynne kontra fakty historyczne. Prosze o dowody, co z waszych niby swiętych pism jest faktem. Chyba nie kasza manna z nieba.

 4. Takiej Polski nie zepsuly watahy germanskich i ruskich barbarzyncow. Wszystko do poziomu mułu sprowadzily watahy czarnych wron z watykanskiej korporacji, ktora zniszczyla wolnosc i owczesne wartosci.

   • Proszę przedstawić swoją wizyję i za argumentować to co chce Pan Tanator zaoferować czytelnikom, ale z punktu własnego ja, a nie tego co chce przedstawić masa bezwładnościowa Korpowatykanu.

   • Wie Pan co? Dziadowie moi byli niewolnikami pracującymi na rzecz klasztoru klarysek w Zawichoście bo mieszkali we wsi, która akurat im wypadła jako łup. I za każdym razem jak przejeżdżam przez Zawichost i widzę ten klasztor to mnie mdli troszkę. Jak to merytorycznie uzasadnić?

    • Bardzo prosto. Pana dziadkowie nie byli właścicielami ziemi, którą uprawiali. I na czyją rzecz pracowali ma w tym wszystkim czwartorzędne znaczenie. Podany przez Pana przykład nijak ma się do tezy postawionej przez W.

     • A zakon zapewne dostał to od samego boga, znaczy się z nakazu czarnego RWPG, taki odgórny przydział – i zamiast mniszkowe orać, zaciągli sobie chłopów – w mawiając im, że jak są biedni to bóg tak chciał.

   • Upadek Rzeczpospolitej zaczął się dokładnie w tym samym momencie kiedy do naszego kraju przybyli jezuiccy agenci. Tego że pasmo porażek naszego państwa zaczęło się wraz z początkiem kontrreformacji i objęciem władzy przez Zygmunta III nie potrzeba udowadniać, tak po prostu było.

    • Panie MK, postawił Pan tezę to proszę ją udowodnić: fakty, daty, związek przyczynowo – skutkowy, konkluzja. To jest poważne forum, a Pan zaczyna antyklerykalne ględzenie.

     • Czemu nie na spotkaniu młodych panie Tanator – prosze te teksty niewinnym owieczkom wciskać, jakoś blado to wygląda.
      swoją drogą może Pan przekonać najwyższego przeora – ” im wiecej Was tym mniej” i zmiencie nazwęTVP na TVWatykan siedziba Toruń.

     • Panie Laxim a potrafi Pan dla odmiany napisać coś konstruktywnego i na temat? Jak popiera Pan tezę MK to może pokusi się Pan o jakieś sensowne uzasadnienie?

     • Pan Tanator kpi czy o drogę pyta – ta jedna słuszna to powrotna na ziemie urodzajne w piasek – tylko bukłaki prosze wypełnić wodą a nie winem, bo octem to się Pan nie napoisz.
      Proszę nie zapomnieć naklejek kocham wziąść ze sobą i podarować Talibom albo innym fundamentalistom innej pustynnej zarazy trawiącej mózgi i serca.
      Ma Pan robotę drogi Panie Tanator ewangeliye powrotną nieść na ziemie zapomniane przez P.A.N.a – stwierdził chyba, że na wał mu pustynia woli lasy, rzeki, pola i łąki na których może hodować owieczki.

     • Coś konstruktywnego Panie Tanator – to wszystko jest konstruktywne, chodź niskie, gdy pisze wysoko to i tak Pan nie zrozumiesz.

     • Panie Laxim, problem z Panem i Panu podobnymi jest taki, że ochoczo krzyczycie, że KK jest przyczyną wszelkiego zła i nieszczęść – w tym wypadku: upadku I RP. Natomiast gdy pyta się Was o uzasadnienie czy dowody na poparcie tezy to wychodzi cała mizeria intelektualna i zaczynają się uniki.
      Panie Laxim jak nie masz Pan wiedzy to nie zaczynaj dyskusji.
      Ględzeniem o piasku, pustyni i bukłakach – co jak sądzę nikogo na tym blogu nie interesuje – po prostu potwierdzasz swoją historyczną ignorancję. Kończ waść i wstydu (sobie) oszczędź.

     • Panien Tanator jest Pan jak jajko trzymane na słońcu przez dłuższy czas, Pan i Panu podobni – gdy pęknie, tylko fetor po Was pozostanie. KK jest przyczyną wszystkich nieszczęść dla gdyż wywodzi się nie z prawdy a z chciwości, Wam prawdę wciskać a pyta się się wciąż o wodę. Smieszny jest Panw tym samo zaparciu. Skąd Pan wiesz, co kogo interesuje, Ya wskazuje Wam drogę powrotną skąd żeście przyszli, proszę iść liczyć ziarenka piasku, a jak Pan nie chcesz wina do bukłaka to mogę nalać księżycówy, załadować do GPS program powrotu i wsadzić Was na wielbłądy. Gnajcie z powrotem do swych bliskich jaszczurek i skorpionów na pustynie. To Wasze przeznaczenie – przekonać pustynię by stała się wodą. Potraficie!!!!!!!

     • Co do mojej Viedzy niech się Pan nie martwi, nie raz Panu posłodzę, jestem, tutaj aby kochać Was inaczej, chcesz Pan naklejkę?!!!! Mam ślicznego wielbłądzika, z napisem kocham błądzić samotnie pośród oceanu piasku.

     • No Panie Tanotor – wczoraj na stacje podjeżdża nowiutki szajz niemiecki z kręconym softwerem od paliwa, wyskakuje dresiarz, bierze fakturę VAT na firmę, a ekspedientka – bóg zapłać ksiedzu.he – biznes is biznes – ciekawe czy za wiertarki, czy może za ziemie pod biedronkę. No bo nie za obchód po zaściankach polskich?!

 5. //Pierwsza Rzeczpospolita Obojga Narodów była krajem tolerancji i naturalnego ładu społecznego//………..przy czym z 70 % jej obywateli czyli chłopów miało status bliski niewolnikom , jeśli tak duży odsetek jest warunkiem „naturalnego ładu społecznego” to Gadowski ma rację czyli Polska wyróżniała się wśród innych w Europie ale tylko dlatego ,że zyski z wykorzystania pracy naszych chłopów decydowały o sile samego państwa czyli ci chłopi byli „motorem ” całej gospodarki .I teraz pojawia się pytanie co jest najważniejsze dla trwania i dobrobytu państwa ? bo czym jest jakaś tolerancja dla innowierców w zderzeniu z pogardą dla własnych obywateli ? co z tego ,że ,żydzi , protestanci czy ktokolwiek inny znajdował w Polsce schronienie i mógł się rozwijać skoro polscy chłopi tego nie mogli ? Gadowski wini sąsiadów //Gdyby nie zdziczenie i prymitywizm naszych sąsiadów //, „stara to śpiewka ” bo chyba zapomina ,że to nie sąsiedzi mieli dbać o walory polskiej armii ale te pozostałe 30 % wolnego społeczeństwa ,i jeszcze to liberum veto jako „awangarda wolności” ,że niby to takie prekursorskie i progresywne ,że // jeden mądry człowiek może widzieć świat bardziej precyzyjnie niż cały tłum krzykaczy // ale też jeden głupiec może zamącić całym tłumem mądrzejszych od niego , nie wspominając już o łatwości w skorumpowaniu zarówno tych mądrych jak i głupich

  • ato niewolnictwo to skutek tzw chrzescijanstwa katolicyzmu,odbierano sila ziemie ziemianom i przydzielano-kosciolek-kosciolkowi a ludnosc wolna zamienial ten kosciolek w niewolnikow,a jak uciekali to ich scigali……takie to podstawy niewolnictwa w Rzeczposplitej w katolicyzmie!!!!

   • A czy potrafi Pani podać jakieś przykłady z dziejów I RP odbierania siłą ziemi i przydzielania jej kościołom, zakonom itp.?

  • Ogniem i mieczem kosciola katolickiego.chrzescijanstwa niewolniczego,falszowanymi nadaniami-klasztory sa znane z falszerstw dokumentow pisanych,zolnierze chrystusowi w habitach z mieczmi/odwroconym krzyzem z klamstwem na papierze grabili i parcelowali ziemie Wolnych Ziemian

  • Panie Tanator, udowodnij, że Twój przedmówca nie ma racji, potrafisz to zrobić ? Znowu nudy na Hitlermagu i Syfilicum Autokatolikum, że tu zaglądasz razem z przybocznymi? Czy za dyżurowanie tutaj to jakieś srebrniki z Berlina czy może Banku Watykańskiego płyną? A może tak z własnej ” wolnej i niezależnej” woli się udzielasz, na chwałę swoich mocodawców i liczysz na nagrodę po stronie? Zaprawdę powiadam ci relikcie post rzymskiego świata, że nic nie zdziałasz tutaj. Dlaczego nie jesteś dziś na Lednicy i nie podtrzymujesz tej walącej się rybiej bramy, boisz się że ci ością w gardle stanie? Wolisz tutaj bezproduktywnie popisywać się znajomością wyuczonej dysputy akademickiej, podszytej fałszywą skromnością i udawaną grzecznością? Czy to ty potrafisz udowodnić, że jedną z przyczyn upadku I Najjaśniejszej nie były knowania Watykanu i zaprzyjaźnionych z nim absolutystycznych dworów, ciężka praca jezuitów i całej machiny kontrreformacji? Może produkcie Komisji Edukacji Narodowej powiesz to samo co SMYXX, że to nastąpiło przez pijaństwo, warcholstwo, samowolę, sobiepaństwo szlachty i to mityczne liberum veto? Przebijesz Don Tanator w pisaniu podobny bzdur swojego Sacho Pansę?

   • Panie Rah Warsz, udowadnia ten kto stawia tezę. A co do pozostałej części wpisu to nudny Pan jesteś. Bezproduktywne biadolenie. Napisz Pan coś z sensem i na temat.

    • Ale po co spadochroniarzu z Histmagu? Stawiasz tezę panie Tanator ze piszę bez sensu to ją udowodnij proszę. Wszak stawiajacy tezę musi ją sam udowodnic. To bardzo wygodne przyznam. No to jak, potrafisz” kaganku oświaty” spod znaku KEN udowodnić że dzialalnosć kk nie miala wplywu na rozkład i upadek I Rzeczpospolitej czy będziesz mędrkował dalej?

     • Panie Rah Warsz. Powtórzę, nudny Pan jesteś. A na przepychanki słowne szkoda mi czasu. Żegnam.

   • @ Rah Warsz ……..nie tylko liberum veto jest mitem , cała udokumentowana historia Polski od X wieku nim jest bo przecież wszystko spisali ludzie związani z katolickim klerem czyli nie mogli pisać prawdy ,musieli wszystko sfałszować a przede wszystkim ukryć prawdę o dawnej przedchrześcijańskiej potędze , a tak w ogóle to do upadku I Rzeczpospolitej doprowadził kościół z masonami bo to te dwa ośrodki były odpowiedzialne za stan i ruchy polskiej armii :)))

    • Uśmiałem się setnie z żartu, żołądek mnie rozbolał panie SMYXX. Prawdziwy kawalarz, żeby nie powiedzieć jajcarz, szacun! Czekałem i czekałem i wiedziałem, że się pan pojawisz, bo wystarczy tylko lekko trącić brata Tanatora i już jest niezawodny pan SMYXX. Prawdziwy z was duet:) taneczny i papużki nierozłączki. Przykro mi, że coraz mniej macie powodów do świętowania u siebie na Histmagu i Sigillum Authenticum. Nudą tam wieje okrutną, stąd rozumiem, że rozbijacie się po stronach, blogach i po youtube ,starając się wspomagać bliźnich dowcipem i żartem, doceniam! Panie SMYXX niech pan nie będzie ponurakiem jak brat Tanator i rozśmieszy mnie jeszcze trochę, miałem taki ciężki dzień w pracy…. A śmiech to zdrowie, więc pomóż pan rodakowi!

     • Sława Rah, nie warto się nakręcać. Bo już nam PR1 ciekawe opowiesci snuje – jak to Rosja najeżdża Polskę. Nie wiem, czy mamy oczekiwać kolejnego cudu nad Wisłą, czy może wjazdu króla Jarosława do Moskwy i obalenie prawosławia. Wszak sobór się odbył.

 6. „Gdyby nie zdziczenie i prymitywizm naszych sąsiadów, trwalibyśmy tak przez długie wieki jeszcze. Cóż, było to jednak zbyt piękne, aby mogło trwać długo.”

  Cenię uwagi Pana Gadowskiego i diagnozę rzeczywistości. Co do procesów historycznych to w ocenie przyczyn upadku I Rzeczypospolitej razi brak rzetelnej i sprawiedliwej oceny działań Kościoła Katolickiego i postawy kleru. Wolność i równość narodów Rzeczypospolitej zawsze była zadrą w ….nie będę się wyrażał w czyich tyłkach. Do upadku Rzeczypospolitej walnie przyczynił się i oddanie wspierał działania zaborców Kościół Katolicki. I ten powszechny i w mniejszym stopniu ale zawsze polski. Tak żeby nie zapominać. Zwłaszcza na przyszłość. Dopóki była tolerancja i równość wyznań i wyborów życiowych Rzeczypospolita kwitła.
  I tak jest dziś. Na fundamentalizmie katolickim prezentowanym przez środowisko któremu Pan Gadowski sprzyja wielkiej przyszłości się nie zbuduje a co najwyżej można się patriotycznie podniecać na mszach w kościołach.
  Pozdrawiam

 7. Sława RudaWeb, aby być wielkim – trzeba Vidzieć dalej niż to czyni Pan Gadowski. To nie ludzie są źli a system, który raz chwali a raz gani – nie Vidzi morfemu Wolności daleko niżni granice sztucznych wyłupywaczy ludzkich dusz spisanych na potrzeby RELIGII!!!!!!!
  Co Rusini czy Germanie są winni, niech nazwie po ludzku kremlici i neomarksistowki postbabiloński system Pan -niewolnik.
  Nie jest w stanie wyjrzeć po za obręcz wyryty przez talmudżczy KK – który jkest pierwszym piewcą turańskiej kultury, którą obarcza Rusinów czy Germanów ( wszak zgodzisz sie Ruda, że to raczej nazwa geograficzna niż nazwa Narodu -no bo kto był ich przodkami Teutonowie, Celtowie, Arabowie, jakiś odwieczny stereotyp jest utrwalany właśnie przez niewolnictwo w systemie religijnych zależnosć obarczania winami – co nie oznacza, że jak Niemcy od chwili ich powstania jako Rzesza tak i nasi przyjaciel z Sajuza Sovieckich Republik to nie jakiś wymysł martyrologi Narodu tylko 1000 letni odcisk wspólnego wroga, który na pojęciach beznaRODowściowych, monoteistycznych chciał zdusić SłowYaństwo jako jedyną naturalną i przyrodzoną a więc świątłą formę pojmowania RzeczyIstosci i jej kreowania. Poprzez pracę a nie obozy pracy.
  Pan Witold spróbowałby swych rozważaniach iść troszkę dalej niż tylko do 500 letniej historii Tatarów na Ziemiach Lechickich, które ugościły i przyjeły jako Swe pomimo róznych i bolesnych doświadczeń na przełomach dziejów.
  Co do filozofii greckiej – powiem tyle, że jako pierwszy wykreował on system szintsuizmu poprzez właśnie dzielenie, i wypieranie kultury RODzimej importując poprzez lewe kieszenie obce wzorce i systemy mające w gruncie zabrać to o czym tak pieknie mówili. Lecz to w pieśniach, podaniach, bajach, tajach jest siła niezwykła – czego kultura Grecka się wyrzekła, za co praktycznie mieli zapłacić najwyższą karę – stać się Turkami. I znów gdyby nie Polacy dzisiaj mówili by w innym języku niż grecki – ale nadal nie rozumieją, i dalej poprzez te srebrniki ściągają ( dewianci lewaccy, czyli mafia) obcą kulturę.
  Ruda dzieje to koło – spójrz tylko jak próbują mataczyć, udając zbawiciela.
  Jeśli Gadowski, zacznie gadać po Naszemu, i otwarcie będzie mówił o Sile SlowYaństwa jako żródła wielotysięcznego dziedzictwa naRODu Lechickiego – to wtedy uwierze w jego dobre intencje. Ja spostrzegam inny wymiar naszej Wielkiej Spuścizny niż tylko pryzmat cierpienia poLechitów przez nie mało bo 1000 lat okupacji przez system religijny świetego cesarstwa zachodniego ( odpuszczając sobie winy na mordach, gwałtach cywilizowanych knight riderów na wioski i hrody SlowYanskie, niszcząc i trując Wladów.
  Czy to Pan Gadowski popiera?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *