TO LUBIĘ – Prasłowanie.pl

Wśród wielu stron www omawiających nasze najstarsze dzieje pojawiła się nowa, która korzystając ze współczesnych narzędzi stara się w przystępny sposób porządkować najważniejsze wydarzenia z pogmatwanej historii Słowian – Lechitów, Polaków.

Prasłowianie.pl – to pomysł na dotarcie do najmłodszych Polaków, którzy niekoniecznie przeczytają liczące tysiące znaków wpisy na słowiańskich blogach.

Twórca i autor tej strony www przedstawia tylko bezdyskusyjne ustalenia o naszych przodkach. Na cztery mapy Google naniósł miejsca związane z najważniejszymi odkryciami archeologii, genetyki i historii. Młody Polak (np. w wieku szkolno-podstawowym) po przejrzeniu tych interaktywnych map może doznać prawdziwego wstrząsu poznawczego w porównaniu z tym czego jest nauczany oficjalnie. I o to zapewne autorowi chodziło, by zmusić do zastanowienia i zadawania pytań – w pierwszym rzędzie rodzicom i nauczycielom, a także Internetowi.

Ze swojej strony, do pierwszej zakładki „Geniusz Słowian”, dodałbym jeszcze osiągnięcia cyklu kultur starczewskich i pochodnych – metalurgia pierwsza w historii naszej cywilizacji, takież pismo czy monumentalne rondele lendzielskie. Projekt ma charakter otwarty i myślę, że autor będzie z ciekawością czekał na propozycje wzbogacenia treści na praslowianie.pl – do czego zachęcamy 🙂

 

Jeśli masz ochotę – zapisz się na ukazujący się raz w tygodniu newsletter informujący o nowych wpisach na naszym blogu. Wystarczy przysłać e-mail z hasłem NEWSLETTER w tytule na adres: rudaweb.pl@gmail.com

RudaWeb

Komentarze: 4

 1. Ośrodki robiły karierę rozwojową przede wszystkim dzięki handlowi,rzemiosłu i poprzez to że nimi były.Ekspansja i migracja w tym zbrojna ludności oraz w/w przyczyny środowiskowe mogły je marginalizować lub przyczyny ich rozwoju.Gdyby tak nie opuszczano siedlisk,ile więcej byśmy mogli wiedzieć poprzez przekaz bezpośredni.Pomysł na ,,aktywną mapꔜwietny.

 2. ja tylko ciekawostkę nie związną ze Słowianami ale z kartografią. na większości map Polski w tej perspektywie jak na obrazku nie ma Torunia. Zamiast Torunia jest wielki napis „Polska”. Zawsze zastanawiałem się ty czy to przypadek, ciekawostka czy złośliwość kartografa googla. Bez problemu dało by się zmieścić Toruń a napis Polska dać nieco niżej. Są na mapie ośrodki o porownywalnym i mniejszym wpływie, znaczeniu, wielkości i rozpoznawalności (Olsztyn, Białystok, Rzeszów, Gdynia) a Torunia nie dali. A co ciekawe, ostatnio moja córka (3 klasa podstwowki) powiedzaiała mi że ona myślała do niedawna że Polska to Toruń. Moze wlasnie z tego powodu że zdaniem Googla, Toruń jest w samym środku Polski i dali napis Polska w miejscu Torunia. No ale środek Polski jest nieco na południe raczej koło Kutna.
  Oczywiście wystarczy nieco inaczej wyskalować mapę i Toruń się pojawia a napis Polska się zmniejsza i przesuwa, ale ciekawostka jest.
  Mógłbym wniskowac że umieszczają tylko kilka miast a ich dobór nie zalezy od istotności miasta ale podyktowany jest raczej ich rozkładem, nie pokazują dwu pobliskich miast. No ale obok Gdańska jest Gdynia, tak więc Obok Torunia zmieściła by się Bydgoszcz. No tak ale Obok Katowic trzebaby umieścić jeszcze kilka miast.
  Jest pewna paralela pomiędzy tą ciekawostka – rozmieszczeniem map a historią dawną. Każdy region był związany z jakimś jednym najważniejszym ośrodkiem miejskim, co najmniej od średniowiecza ale i wczesniej zapewne też. Takie miasta jak Toruń czy Gdańsk, Elbląg (w średniowieczu ogromne miasto) nie pasują do tego schematu bo to nie są ośrodki władzy świeckiej czy religijnej, no nowoczesne ośrodki urbanistyczne. Ale takie ośrodki istniały, nie które do dziś zachowały swoj status regionalnych centrów: n.p. Poznań, Kraków, Wrocław.
  Dobrze było by na mapach z dawnych okresów pokazywać aktualne wtedy ośrodki władzy i inne istotne grody, czasem na mapach z dawnych epok widać miasta wspólczesne które wtedy nawet jesli istniały nie mialy znaczenia.
  Przepraszam za długi wpis nie na temat, dygresję. Pozdrawiam

  • Wiele z dawniej znaczących ośrodków zupełnie zatraciło swoje znaczenie. Jednym z najlepszych przykładów jest Czersk. W tej chwili jest to wioska z ruinami zamku i to tyle, a w czasach świetności było tam 7 kościołów, czyli jak na tamte czasy było to duże miasto. To samo można powiedzieć o Czerwińsku n.Wisłą, kiedyś 2000 domów, teraz pewnie nie ma nawet 200 mieszkańców. Tak samo Kruszwica… Takich przykładów można mnożyć. Chyba jedynie Kraków nie zmienił swojego statusu na przestrzeni 2000+ lat, bo pozostałe z największych polskich miast swój status uzyskały najdalej w przeciągu ostatnich 800-1000 lat a w przypadku takich Katowic, czy Łodzi to w zasadzie ostatnich 150 lat. Wcześniej jednym z głównych czynników determinujących role różnych ośrodków była przyroda/klimat/zmiany hydrologiczne – jak np. w przypadku Czerska który do pewnego momentu leżał bezpośrednio nad Wisłą, a od którego później Wisła się odsunęła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *