Dziewczynki plażingują, chłopcy programują

Chyba każdy słyszał jakiś kawał o przysłowiowej blondynce. Skąd biorą się takie blondynki? W dużej mierze zawdzięczają to wychowaniu – zarówno w domu, jak i w instytucjach edukacyjnych. Potwierdza to oferta półkolonii przygotowana przez taką instytucję z Bydgoszczy, która jasno wyznacza miejsce w życiu w zależności od płci.

Na załączonych plakatach wyliczono zajęcia – zdaniem organizatorów półkolonii – chyba najwłaściwsze dla dziewczynek i chłopców.

Lista dla dziewczynek: kosmetyki, aqua aerobic, fitness i dieta, projektowanie ubrań, SPA, piknik i plażing, tworzenie biżuterii, profesjonalna sesja foto oraz język angielski. Słowem dziewczynki mają potrafić się umalować i ubrać. Podsumowując: mają być śliczne, szczupłe i opalone. No dobra – mają jeszcze znać język angielski.

Lista dla chłopców: gaming room, konsole, karcianki, gry planszówki, programowanie, wycieczka do firmy komputerowej, codzienna dawka sportu, gry matematyczne, druk 3-D, techniki szybkiego zapamiętywania, fotografia oraz język angielski. Słowem chłopcy mają się uczyć przydatnych i ciekawych rzeczy oraz ćwiczyć kciuki na konsoli. No tak, również angielski.

Co ciekawe takie seksistowskie wychowanie pobłogosławiło kuratorium oświaty – co wnioskuję po informacji, że te półkolonie zostały zgłoszone do tej instytucji, a więc zostały zatwierdzone jakąś urzędniczą pieczątką.

Czy tylko mnie razi taki stereotypowy podział na przysłowiowe blondynki i mądrych mężczyzn? Chyba nie. Informację o tych zajęciach znalazłam na profilu „Dziewuchy dziewuchom” na Facebooku. Niżej kilka z komentarzy:

„A gdzie w zajęciach dla dziewczynek podawanie kapci mężczyźnie i nauka uśmiechu? A dla chłopców rozkładanie gazety i otwieranie piwa?”

„A potem się dziwimy, że w pracy spotykamy kobiety, które myślą że urodą/ubiorem/makijażem i zgrywaniem głupszej niż są osiągną cokolwiek chcą. I jest tak dlatego, bo od dziecka tak się uczy kobiety, że masz wykorzystać swoje cielesne atuty, zapierdalać do SPA i być na diecie, a potem jakoś będzie. Nauka i umiejętności są nieważne.”

„Litości, gdzie my żyjemy? W czasach różowych ubranek, bucików itd. Od małego programujemy dziewczynki jako małe landrynki, zainteresowane jedynie makijażem, dietą i sesjami foto. Porażka.”

Biorąc pod uwagę, że programowanie ma bogatą historię przełomów zrobionych przez kobiety to dziwne jest twierdzenie, że to „chłopięce zajęcie”. Mnie takie określenie nawet do głowy by nie przyszło. Pierwszy program komputerowy? Ada Lovelace – kobieta. Pierwsze środowisko programistyczne i wykrywanie bugów? Admirał Grace Hopper – kobieta. Pierwszy program obsługujący skomplikowane maszyny – Margaret Hamilton – programistka z NASA. Można wymieniać dłużej… Dodatkowo gry komputerowe zajęciem dla chłopców? Teraz pond 50% graczy to kobiety. A gry planszowe? Pierwszą grę planszową też zrobiła kobieta i jest to Monopoly. Także ten…”

„Później przychodzi do mnie klientka naprawić laptopa i „ojej, serio Pani tak sama się tego nauczyła? Ja bym nie dała rady”. Albo klient „Dzień dobry, czy jest jakiś Pan?” Ja na to pytanie odpowiadałam, że oczywiście jest, ale laptopem tutaj tylko ja się zajmuję, więc lepiej zrobi jak pogada ze mną. Zdziwieni ale odpuszczali. Gorzej z tymi którzy „ło kurwa, jak seksownie wygląda kobieta ze śrubokrętem”. Z tymi nie gadałam.”

„TOŻ TO JAKIŚ KOSZMAR… Jako wieloletni pedagog w życiu nie widziałam tak dalece idącej dyskryminacji. Wygląda na to, że w dzisiejszych czasach przy takiej ofercie spędzania wolnego czasu, dziewczynki zamiast na mat-fiz w liceum czy klasę akademicką o profilu informatycznym nadawać się będą na wystawę lalek barbie. MASAKRA!!!”

„Masakra… dla chłopców matematyka, programowanie, techniki szybkiego zapamiętywania, a dla dziewczynek jakieś gówno.”

Taki sam podział można zaobserwować w treściach serwowanych w prasie dla pań i dla panów. Panie mają czytać o najmodniejszych w tym sezonie szminkach i ciuchach oraz poznawać kolejne przepisy kulinarne (ciekawe, że znanymi kucharzami są przeważnie mężczyźni). Panowie mają czytać o sporcie, motoryzacji i oglądać zdjęcia cycków. Powiecie, że tak jest, bo zainteresowania zależą od płci. A ja powiem, że zainteresowania (a raczej ograniczające stereotypy) kształtuje się przez wychowanie, przez stwarzanie takich a nie innych wzorców. Co jest złego w wychowywaniu do bycia głupiutkimi „Barbie” i męskimi supermózgowcami? Otóż, w zakresie intelektualnego rozwoju mamy podobne możliwości. Wtłaczanie w stereotypy damskie i męskie je ogranicza. Panowie, naprawdę chcecie mieć głupiutkie, choć zadbane żony? To wam wystarcza do szczęścia?

***

P.S. 1. Oburzenie społeczeństwa musiało być spore, bo organizatorom chyba zrobiło się głupio. Z firmowej strony www najpierw wycięli wykaz oferowanych zajęć dla dziewczynek, a potem pojawił się komunikat „Witryna została wyłączona ze względu na prace konserwacyjne”. Profil na Facebooku przestał istnieć, bądź jest zawieszony (stan na 17 czerwca).

***

P.S. 2. Nie jestem walczącą feministką. Po prostu nie lubię, kiedy kobiety traktuje się jak ludzi podrzędnej kategorii.

***

P.S. 3. Najważniejsze: takie ograniczanie ról żeńskich i męskich grozi zacofaniem cywilizacyjnym. Najlepiej widać to po analizie poziomu rozwoju Europy i świata arabskiego. To tak dla głębszej wspólnej refleksji Pań i Panów.

 

Jeśli masz ochotę – zapisz się na ukazujący się raz w tygodniu newsletter informujący o nowych wpisach na naszym blogu. Wystarczy przysłać e-mail z hasłem NEWSLETTER w tytule na adres: rudaweb.pl@gmail.com

RudaWeb

Komentarze: 10

 1. Ot głupio swą bez rozumność okazujecie, badania naukowe dzieci nie obciążonych jeszcze bagażem cywilizacyjnym i innych naczelnych dowodnie pokazały że rozwiązując problem ignorują wcześniej pokazany wzorzec postępowania otwarcia np skrzynki z bananem . Dzieci natomiast opierają się natomiast , bezkrytycznie na pokazanym wzorcu naśladując sekwencję ruchów otwarcia tego pojemnika.
  A teraz uwaga,
  wytężcie umysły ……. to warunkuje zachowania dziewczynek czy chłopców naśladują to co widzą i słyszą.

 2. Rudaweb ogarnal cie gender piszsesz coraz gorsze gniody, lewactwo z ciebie wychodzi , niby sie zajmujesz slowianstwem opisz role kobiety w slowianszczyznie.

   • Czy to jest argument, na podstawie tego filmu rząd Norwegii zlikwidował dotacje do programu Gender
    https://youtu.be/5oGL7njQwrg
    Nie są to wiec żadne wakacje SEKSISTOWSKIE, ale oferta PRYWATNEJ FIRMY na która rozpoczął się lewacki wściekły atak, dlaczego lewacy nie zorganizują kontroferty i wygrają na wolnym rynku ze swoja oferta. Pewnie dlatego ze lewackie obozy to gułagi i nikt nie wyslaby swoich dzieci do takiego obozu.Dlatego w pełni podtrzymuje ze ten artykuł to lewacki gniot.

    • Rozumiem, że Twoim zdaniem, na moim własnym blogu nie mam prawa do wyrażania swoich poglądów? Według mnie ta oferta jest seksistowska. Gdyby każdy z uczestników tych półkolonii mógł wybrać rodzaj zajęć niezależnie od płci – byłoby w porządku. Nie mam nic przeciwko kobietom, które chcą zajmować się jedynie upiększaniem swojej osoby czy jedynie domem, ale powinien to być ich wybór, a nie skutek presji społecznej czy presji męża. Co do filmu – nigdy nie twierdziłam, że między kobietą i mężczyzną nie ma żadnych różnic. Twierdzę jedynie, że każdy powinien mieć prawo wyboru tego, jak chce przeżyć swoje życie.

     • Czy uważasz ze na blogu publicznym nie mam prawa nie zgadzać się z twoimi z twoimi poglądami a jestem przeciwny wszelkim poglądom lewackim, a w filmie podano naukowe podstawy do oceny wyboru zawodów i zabawek przez dziewczynki i chłopców. Nie była to jedyna oferta półkolonii w Bydgoszczy i nigdzie nie zostało napisana ze dziewczynka o dużym stężeniu testosteronu nie może się zapisać, ale nie sadze aby chciała być z chłopakami bo nie miałaby z kim plotkować, a chłopcy na modelingu raczej wątpliwe. Co prawda lewacy na sile w żłobkach i przedszkolach przebierają chłopców za dziewczynki i odwrotnie ale jest seksistowskie, chore, lewacki gender-pseudonauka wyciągająca pieniądze podatników, współczesny marksizm.

 3. Zapomniałaś dopisać, że Kopernik to też kobieta. No tak, taka europejska Szwajcaria to w którym roku przyznała prawa wyborcze kobietom? Możliwe, że im się pogorszyło z tego powodu. A jak było u jaśnie oświeconych Prasłowian w tym temacie?

  • Nie próbuję udowadniać wyższości kobiet nad mężczyznami, bo nie jest to prawdą. Tak samo jak mężczyźni nie są zdolniejsi od kobiet. Napisałam o wychowywaniu dzieci według moim zdaniem szkodliwych stereotypów i utrwalaniu w XXI wieku wizerunku „głupiej blondynki”. Prasłowianie nie mają tu nic do rzeczy.

  • „Siostra Izabela” ma jakiś dyżur na stronach związanych z Rodzimowierstwem i kulturą Słowian? To tu to tam ciągle jakieś błyskotliwe uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *