Skąd wiedza o Lechii (Lęhii) czy Kraku?

WIEDZAoLECHII 2

Pytają nas, a więc staramy się odpowiedzieć. Oczywiście w krótkim wpisie nie sposób przytoczyć wszystkie lektury, które przez lata wpadały nam w ręce lub na monitory komputerów.

Na początek proponujemy krytycznie, ale z otwartym umysłem przestudiować strony www:

Czesława Białczyńskiego, Opolczyka, Wspaniała Rzeczpospolita, Adama Fularza, Tadeusza Mrozińskiego.

Ponadto są stare kroniki dostępne w Internecie, albo jako pliki do ściągnięcia, albo do odczytu w bibliotece Google – zwłaszcza Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Polecamy te dwie, ponieważ cechuje je największa wiarygodność. Z ciekawości można zapoznać się z kroniką Prokosza, która jednak jest mało wiarygodna dla okresu przed naszą erą i do dziś naukowcy nie rozstrzygnęli, czy nie jest falsyfikatem z XVIII w.

Ciekawe są również prace historyków amatorów – Winicjusza Kossakowskiego „Polskie runy przemówiły” i Tadeusza Millera „3 tysiące lat państwa polskiego”. Też dostępne po polsku w Sieci.

Radzę również poczytać notki o kulturze i pierwszym piśmie ludzkości Vinča (tu niestety najwartościowsza literatura powstała w serbochorwackim), unietyckiej, łużyckiej, pomorskiej ( – ta zwłaszcza w korespondencji z Etruskami) i przeworskiej. Należy je uzupełnić odkryciami genetyki i antropologii fizycznej, np. wynikami badań prof. T. Grzybowskiego – radzimy uważnie wysłuchać zamieszczonego na tej stronie wywiadu w pliku audio.

Najnowsze odkrycia nauk ścisłych obalają wszystkie dotychczasowe teorie o Słowianach, z których na razie „oficjalna” historia wycofuje się bardzo opornie. Okazuje się bowiem, że to właśnie nasi przodkowie tworzyli lub co najmniej współtworzyli po kolei te cywilizacje.

Przy biegłej znajomości angielskiego można też poszukać w Internecie tłumaczeń starych kronik perskich (sprzed n.e.) piszących o Lechii/Lechistanie. W pismach Juliusza Cezara (od dawna przetłumaczonych) warto poszukać opisu Wenetów, a wcześniej jeszcze pisze o nich (- o nas 🙂 ) Herodot. W ogóle u autorów rzymskich radzę szukać Suevów (Suevi – w klasycznej łacinie czyta się Słewi) i Wenetów/Vened(t)i żyjących w Galli i Germanii. Z powszechnie znanej historii warto zatrzymać się nad Wendami/Wandalami. Przy czym Germania dla starożytnych Rzymian to pojęcie geograficzne, a nie etniczne, o czym dziś zapomina się. Przodkowie Niemców to Teutonowie/Teutowie, zaledwie jedno z licznych plemion zamieszkujących rzymską Germanię.

Na naszym blogu sukcesywnie będziemy rozwijali najciekawsze wątki. W najbliższych planujemy omówić kultury Vinča i unietycką, by dojść do kamiennego grodu z Maszkowic i wielkiej bitwy nad Tołężą (oba zjawiska z II tysiąclecia p.n.e.).

NA ZDJĘCIU: naczynia kultury Vinča z ponad 5 tys. lat p.n.e.
FOT: Sanja2509/wikimedia.org)

Jeśli masz ochotę – zapisz się na ukazujący się raz w tygodniu newsletter informujący o nowych wpisach na naszym blogu. Wystarczy przysłać e-mail z hasłem NEWSLETTER w tytule na adres: rudaweb.pl@gmail.com

RudaWeb

Komentarze: 8

  1. Dodał bym do tego to co jest najważniejsze i najbardziej wartościowe, a o czym wszyscy jakoś dziwnie zapominają, a rozwiewa to wiele kłamstw na temat Słowian. Tym czymś jest ustrój rodowo plemienny. Ustroj oparty o wartościach jestestwa i kultury Słowian jak np prawa rita i kopne prawo. Jak nie trudno się domyśleć takiego ustroju nie da się utworzyć w krótkim czasie nawet.kilkuset ! Dziś jest mała wiedza na ten temat ponieważ przywracając zasady tego ustroju z automatu odzyskujemy dużą część suwerenności i eliminujemy obce partie i v kolumny żydowsko niemieckie tu zainstalowane.

  2. witam wszystkich prawdziwych Polakow czyli Wedow,radze dobrze zapoznac sie z wielkim dzielem Winicjusza Kossakowskiego- Polskie runy przemowily,tyle ze on sam chyba nawet nie wie jak i reszta slowian jak doniosle to dzielo ,nasz prapolski jezyk to czysta weda,jak zrozumiecie to i polaczycie z kilkoma faktami z naszej prahistorii to pogadamy,jak rozszyfrujecie slowo maraton to pogadamy

  3. Rudaweb
    W odniesieniu do powyzeszgo wpisu czy mozna prosić o kilka propozycji książkowych o kulturze, religi, historii Słowian wartych przeczytania (tzn. z mozliwie jak najmniejszym pierwiastkiem łgania bądź tworzenia tez bez ich sprawdzenia). Wyżej wymienione prace Millera i Kossakowkiego przeczytalem.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *