W Nocy Kupały

Będzie V festiwal historyczny w dolnośląskim Muchowie. Gospodarze zapraszają rodzinnie tych, którzy chcą poznać słowiańskie dzieje i obrzędy. 22 czerwca nie zabraknie tradycyjnej muzyki, pokazu walk wojów i dawnych tańców. Oprócz wykładów o historii Słowian, będzie można wziąć udział w warsztatach starej wiedzy, jak zielarskiej czy tkackiej. Wierzący w pewność rąk i bystrość oczu będą mogli współzawodniczyć w turnieju łucznictwa tradycyjnego. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem.

Wstęp na festiwal wolny. Szczegóły na plakacie poniżej oraz pod numerem telefonu: 787 061 567. Do zobaczenia na Pogórzu Kaczawskim 🙂

RudaWeb

Komentarze: 18

 1. Taki ten festiwal słowiański że aż ze strachu przed wyimaginowanym wrogiem pRZEGNALI JARUHE . żal. pl a styl w jakim to zrobili via sms – to poniżej krytyki , żeby nie było pisał DZIAD. DZIAD WSZEWIED, a napisałem to tu bo widze jleś procent z zewnętrznych linków właśnie z Waszej strony , wiec dlatego sie wypowiedziałem

  • Nie wiemy co stało się z Jaruhą, ale festiwal był niewątpliwie słowiański – byliśmy, widzieliśmy, słyszeliśmy.

  • do Dziad Wszewied
   Po pierwsze Proszę o wskazanie związku między słowiańskością festiwalu a postacią Jaruchy
   Po wtóre – z twojej wypowiedzi wnioskuję, że wydarzenie może być słowiańskie tylko w chwili gdy je uświetnia Jarucha? – proszę o konkretną odpowiedź i argumenty
   Po trzecie proszę o wyjaśnienie i udowodnienie, że Jarucha jest wrogiem organizatorów festiwalu
   Po czwarte widzę Dziadzie (mam nadzieję że dobrze odmieniłem), że znasz doskonale prywatną korespondencję sms między Organizatorem a Jaruchą, jeśli tak, to nie widzę na przeszkodzie aby ją upublicznić, wówczas się okaże co kto powiedział/napisał i kto de facto zrezygnował z koncertu, w chwili gdy organizatorzy poprosili Jaruchę (jak wszystkich wykonawców) o nie reklamowanie się banerami
   Po piąte proszę zatem te ploty sobie podarować bo są niesmaczne i niegodne mężczyzny

 2. „NIEPRAWDA, bo ubezdźwięcznienia po-sintashta temu zaprzeczają! 🙂 Mam kupę dowodów to potwierdzajacych i nie zawaham się ich użyć, kiedy nadejdzie ich czas.”
  „Ubezdźwięcznienia po Sintashta mogą być skutkiem kontaktów z substratami uralskimi czy ałtajskimi – potrzebna analiza porównawcza.”
  To bardziej przyczyna charakteru samego Sintashta. Punktu wypadowego, ktory pozwalał zwartym grupom na przemieszczanie sie w stronę Chin i Indii. Stąd rydwan. Tak więc Skrybo czekam na te dowody. 😁

 3. Skribha
  piszesz: „Ciekawe, jaka będzie wykładana tam wykładnia „historii Słowian”? Dr Makuch nie przybędzie aby znów? Jeśli tak, to szkoda, bo miałbym także i dla niego kilka pytań”
  Na plakacie jest wyraźnie napisane jakie będą wykłady, wystarczy przeczytać.
  Dotyczyć będą obrzędowości i wierzeń Słowian. Akurat okazja aby poszerzyć wiedzę, szczególnie dla tych, którzy w tym obszarze, czerpią głównie z Wikipedii.
  Suma summarum zapraszam

 4. (…) Oprócz wykładów o historii Słowian, będzie można wziąć udział w warsztatach starej wiedzy, jak zielarskiej czy tkackiej. (…)

  Ciekawe, jaka będzie wykładana tam wykładnia „historii Słowian”? Dr Makuch nie przybędzie aby znów? Jeśli tak, to szkoda, bo miałbym także i dla niego kilka pytań. 🙁

  Podpowiadam, żeby poważnie spróbować podważyć moje dowodzenia, no bo jeśli nic z tego, to co,.. mamy jakiś protokół niezgodności przygotowany w zarysie, trochę nico chociaż?

  Ponownie twierdzę, że wszystkie dowody, także i przedstawiane przez Ciebie wyraźnie świadczą o tzw. północnej drodze R1a, ze wszystkimi tego następstwami i przyczynami.

  Ciałopalenie was obu zadeptało logicznie. Kto ciałopaleniem walczy, ten od ciałopalenia… oGieN’ > aGoN’…

  Nie ukrywam, że sam sobie też umiem stwarzać zagwozdki. Proszę o pomoc w rozwikłaniu zagadki.

  Pytanie jest teraz takie, czy i dlaczego tzw mykeńczycy / ahaiowie zachowali dźwięk zapisywany znakiem „o”, jak GoRo > Go’Ra..?

  Czyżby tzw. prawo Brugmanna wskazywało na przybycie ich wcześniej niż z Epiru, także z północy, patrz Underhill 2011, a nie np nie tylko ze stepu, patrz Baskowie R1b, i Srubna R1a Z93?

  Srubna to kolejna fala drogi R1a, ale tym razem już po Sintashta (czyli mieszanego, patrz Aria R1b z Wadźrą z Kutuluk) na zachód przez step.

  Krótko, dlaczego tzw. Grecy nie są dźwiękowo, jak Irańczycy, Scyci, np. MassaGetae, itp?

  Mają te sama ubezdźwięcznienia, co Irańczycy wszelkiej maści, np. Osetyjczycy z G2 ze Skałakazu północnego… tj. podobne, ale jednak inne częściowo.

  A i jeszcze ciekawe dlaczego tzw. łacina jest mniej ubezdźwięczniona niż tzw. j. grecki, z którego niby miała się wziąć też w jakiejś części?

  PZDRWM
  SKRiBHa

  • Ws. festiwalu w Muchowie – przyjedź, a przekonasz się.
   Ciałopalenie – oto mój obecny pogląd:
   „Obrzęd ciałopalenia jest więc najbardziej charakterystyczny dla kolebki Słowiańszczyzny oraz obszarów jej ekspansji kulturowej. Co więcej – chronologia wskazuje na rozprzestrzenianie tego rytuału z obszaru między Bałtykiem a Bałkanami po Mezopotamię i Indie” – http://rudaweb.pl/index.php/2018/10/30/zasieg-sily-ognia/ ;
   Mykeńczycy – odpowiedź w http://rudaweb.pl/index.php/2018/01/19/greckie-kolonie-lechitow/ ;
   Łacina nie wzięła się z greki, ale ma jej wpływy z okresu klasycznego – protogrecki wyodrębnił się wcześniej z bałkańskiej ligi językowej, która w głównym nurcie dała podstawy słowiańskiemu (patrz: Alinei nielubiany przez Ciebie).

     • Hellada to I tys. p.n.e., Sesklo i Dimini to tysiące lat wcześniej. Potrzebne jest uszeregowanie zjawisk na osi czasu…

    • Powaga, wytłumaczcie mi odejście od O-Ya, B,G,D,V czyli słowospółgłosek na rzecz zupełnie innych znaczeń w alfabecie nawet jak go nazwiemy protogrecki, to tak jak z łacińskim! brak źródeł matematycznych

   • Nie chce mieszac w dotychczasowych ustaleniach, ale cialopalenie takze
    stwierdzono w Wielkiej Brytanii i wiaze sie ten zwyczaj poprzez tereny Holandii z polnocno-zachodnia Europa, a to juz bardzo blisko do … kolebki Słowiańszczyzny;
    https://www.cambridge.org/core/journals/proceedings-of-the-prehistoric-society/article/reassessing-community-cemeteries-cremation-burials-in-britain-during-the-middle-bronze-age-c-16001150-cal-bc/80471F4538DB28DBD03CBDFA849645ED/core-reader

    • Moim zdaniem proces całopalenia jest związany z wiarą Łowców Mamutów, MaSzCza – krzesali łogień, i wytapiali tłuszcz, z włosów mamuta robiono nici, natłuszczano ale najważniejszy do przeżycia był tłuszcz, którym podtrzymywano Łogien, A skoro wytapiali tłuszcz, a byli to ludzie silnie związani z PrzyRoDą, SWAROWIE, SBR – SyBiR -SRB ( Łużyczanie – Kłosy), to w rytuale pogrzebowym z kłosów robiono sanie, łódke, na nim układano ciało z całym dobytkiem, i polewano SZCZa – tłuszcz – do ło szcza

   • (…) protogrecki wyodrębnił się wcześniej z bałkańskiej ligi językowej, która w głównym nurcie dała podstawy słowiańskiemu (patrz: Alinei nielubiany przez Ciebie). (…)

    NIEPRAWDA, bo ubezdźwięcznienia po-sintashta temu zaprzeczają! 🙂 Mam kupę dowodów to potwierdzajacych i nie zawaham się ich użyć, kiedy nadejdzie ich czas.

    A co do Alinei, no to nie widzę w nim nic spójnego. Nic. Prosiłem Cię, o jakieś dowody i przykłady, które potwierdzą, coś z tego co niby on twierdzi. I nie chodzi mi o etrusko-tureckawaty step, itp. Piję do Vinca itp, jako „spalone R1a pra-słowiańskie”, czy też nie spalone I2 też „pra-słowiańskie”…. albo i G2 też „pra-słowiańskie”, itp?

    Napisałem o Underhill 2011 i Pericić… Te datowania dzieli z 5000 lat różnicy. Nie ruszymy z miejsca, jak nie podważymy tego, co podważyłem w strzałkach Histslova. Albo to ma sens, albo nie ma, więc nie można mieć ciastka i go zjeść…

    Pytam, czy Underhill i Pericić mylili się? Czy strzałki Histlova są wg Ciebie poprawne? A gdzie?

    PZDRWM
    SKRiBHa

    • Ubezdźwięcznienia po Sintashta mogą być skutkiem kontaktów z substratami uralskimi czy ałtajskimi – potrzebna analiza porównawcza.
     „Piję do Vinca itp, jako „spalone R1a pra-słowiańskie”, czy też nie spalone I2 też „pra-słowiańskie”…. albo i G2 też „pra-słowiańskie”, itp?” – a niby dlaczego nie – jakie są dowody, że R1a ma wyłączność na etnogenezę słowiańską i czy k. słowiańskie (łużycka lub przeworska) z wyraźną przewagą ciałopalenia nie były jednak w pewnym stopniu birytualne, jak hinduska? Twierdzę, że całkowity brak ciałopalenia świadczy o braku czynnika słowiańskiego albo o akulturacji (chrześcijaństwo, islam itp.).
     „Strzałki” Histslova – mam swoją koncepcję, ale na razie nie zamierzam bawić się rysowaniem, bo nie mam talentu, a przede wszystkim czasu. Jeśli Ty masz te dobra deficytowe, to popełnij coś sam. Nikt nie jest w stanie zmusić mnie do rzucenia pracy zarobkowej, bo Ty chcesz dowodów na Twoją teorię. Jeśli masz luksus zajmowania się głównie blogiem, to stwórz pełną teorię w oparciu o bogatą literaturę (lingwistyczną, archeologiczną, klimatologiczną, historyczną itp.) wykraczającą poza samą archeogenomikę i wikipedię.
     Różnice w datowaniach wyjaśnił sam Underhill w pracach z 2009 i zwłaszcza z 2014 r. Nie widzę dowodów na pomyłkę Underhilla, poza obecnie dostępnymi analizami próbek kopalnych, które dla okresu sprzed chrześcijaństwa będą niereprezentatywne, z powodu ciałopalenia w Europie Śr. Natomiast kolejne analizy autosomalne potwierdzają ciągłość genetyczną polskich populacji od mezolitu, co bliższe jest szacunkom Underhilla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *