To lubię – Asaf Avidan

Ludzki głos to najwspanialszy instrument. Rzadko się wzruszam – tym razem nie sposób się nie wzruszyć. Na koncert tego artysty pognałabym jak na skrzydłach – za każdą cenę. Obudzić emocje w człowieku, który co nieco przeżył – bezcenne.

Niezmiernie cieszy, że wciąż – mimo muzyki lansowanej przez komercyjne stacje – jest coś więcej niż muzo-papka udająca sztukę. Trzeba jednak szukać poza komercyjnymi środkami przekazu. Asaf Avidan to moje ostatnie odkrycie. Przypadkiem usłyszałam ten kawałek:

 

Chciałam więcej i okazało się, że słyszę Avidana nie po raz pierwszy, tyle, że wcześniej poznałam słynny remiks, dzięki któremu świat się o nim dowiedział. I tak wskutek przeróbki dokonanej przez niemieckiego producenta Wankelmuta utwór „One day” stał się jednym z największych hitów 2013 roku. Avidan chciał za wszelką cenę zablokować jego emisję: „Nie chciałem, żeby ludzie słuchali go i myśleli, że to moja muzyka. Przykładam ogromną wagę do tego, co i jak przekazuję w swojej twórczości. Nie uważam się za muzyka rozrywkowego, moje piosenki są bardzo intymne, są przedłużeniem mnie” – czytamy na warszawa.naszemiasto.pl
Na szczęście Asaf w końcu odpuścił próby zablokowania tej wersji. Na szczęście, bo tą wersję odtworzono na YouTube niemal 200 milionów razy, co przyniosło artyście popularność. Avidan nazywa takie zdarzenia „szczęśliwymi pomyłkami”.

 

Warto jednak posłuchać oryginału, który odtwarzano na YouTube „zaledwie” ponad 21 milionów razy:

 

Po raz kolejny okazało się, że artysta musi cierpieć. Asaf zanurzył się w muzykę, kiedy po wieloletnim związku rozstał się z dziewczyną. Świat mu się zawalił. Banał? Może tak, ale to co słyszę nie brzmi banalnie. Artysta rozbiera na czynniki pierwsze swoje emocje, co jest dla niego rodzajem terapii, a dla słuchacza nieprzeciętnym doznaniem muzycznym.

 

Asaf nie lubi wysokobudżetowej produkcji i skomplikowanych aranżacji. Lubi za to minimalizm: on i gitara. Mierzi go świat show-biznesu: odrzuca kontrakty płytowe z dużymi wydawnictwami. Chce być niezależny, by mógł wyrażać siebie, a nie spełniać życzenia wytwórni.

 

Jego twórczość często określana jest mianem „retro-futuristic folk-punk”. To piosenkarz rockowy, folkowy i bluesowy. Na koniec jeszcze trochę wzruszeń:

FOT: www.asafavidanmusic.com

 

Jeśli masz ochotę – zapisz się na ukazujący się raz w tygodniu newsletter informujący o nowych wpisach na naszym blogu. Wystarczy przysłać e-mail z hasłem NEWSLETTER w tytule na adres: rudaweb.pl@gmail.com

RudaWeb

Jeden Komentarz

  1. SUPER TALENT-glos,text,muzyczna kompozycja,umiejetnosc wykozystania i tworzenia dzwiekow…….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *