To lubię – trochę wiosennej poezji w życiu

To lubię poezja 2

Może czas na zmiany? Na początek wyłączcie telewizor i posłuchajcie ze zrozumieniem kilku zwyczajnie mądrych utworów, które bardzo lubię.

W zagonionych czasach warto czasem przystanąć w biegu, spojrzeć na płynące po niebie chmury, na zieleń wiosennych liści i zastanowić się czy warto tak gnać przez życie. Od urodzenia, godzina po godzinie zbliżamy się do końca żywota ziemskiego, więc po co się śpieszyć i stawiać ponad wszystko sprawy mało istotne? Co jest ważniejsze: starcie (piętnasty raz tego dnia) niewidocznego kurzu czy przytulenie się? Pucowanie przez pół dnia w zasadzie czystego samochodu czy wspólny spacer? Oglądanie durnych telenowel, których głównym przesłaniem jest podglądanie cudzego życia czy nasze własne życie? Zbyt często mówimy bliskim „nie mam czasu”, choć robimy coś, co może poczekać lub w ogóle nie warto sobie tym czymś zawracać głowy. Nigdy nie jest za późno, żeby zatrzymać się w biegu, spojrzeć w oczy komuś bliskiemu lub choćby znajomemu i powiedzieć kilka miłych słów, żeby wybrać się na bliższą czy dalszą wędrówkę z dala od cywilizacji, żeby rozwinąć skrzydła.

 

Wolna Grupa Bukowina „Sielanka o domu”
Szukam, szukania mi trzeba, domu gitarą i piórem. A góry nade mną jak niebo, a niebo nade mną jak góry.

 

Tomasz Olszewski „Nie wiem czy w mojej samotności”
Nie wiem czy w mojej samotności wystarczy miejsca dla twojej. Kowale cudzego losu naprawiają śmierci złamaną kosę. Anioły odleciały hen do ciepłych krajów, bo tutaj za niedługo mróz, a w sercach to już.
A ja bym chciał przy twych włosach zawiązać błękitną wstążkę rzeki. A ja bym chciał by nam skrzydła odrosły, by nam skrzydła wyrosły jak kiedyś. A ja bym chciał…

 

Stare Dobre Małżeństwo „Opadły mgły, wstaje nowy dzień”
Opadły mgły i miasto ze snu się budzi, górą czmycha już noc. Ktoś tam cicho czeka, by ktoś powrócił. Do gwiazd jest bliżej niż krok! Pies się włóczy popod murami – bezdomny. Niesie się tęsknota czyjaś na świata cztery strony. A ziemia toczy, toczy swój garb uroczy, toczy, toczy się los!

 

Kaczmarski Gintrowski Łapiński „Nie rozdziobią nas kruki /Ruszaj się Bruno”
Ruszaj się, Bruno, idziemy na piwo, niechybnie brakuje tam nas! Od stania w miejscu nie jeden już zginął, nie jeden zginął już kwiat!

 

Edward Stachura „Życie to nie teatr”
Życie to jest teatr, mówisz ciągle, opowiadasz. Maski coraz inne, coraz mylne się zakłada. Wszystko to zabawa, wszystko to jest jedna gra przy otwartych i zamkniętych drzwiach. To jest gra!

 

Soyka „Cud niepamięci”
Gdy wszystko idzie źle. I nie masz dokąd pójść, przyjaciół tłum rozproszył się… Wydaje ci się że tak pozostanie już, lecz okazuje się – że nie, bo oto: budzi się z nocy nowy dzień. Nieskalanie czyste niebo. Co było wczoraj odeszło w cień niepamięci. Niech się święci cud niepamięci, cud niepamięci, cud…

FOTO: Ryan McGuire www.gratisography.com

Jeśli masz ochotę – zapisz się na ukazujący się raz w tygodniu newsletter informujący o nowych wpisach na naszym blogu. Wystarczy przysłać e-mail z hasłem NEWSLETTER w tytule na adres: rudaweb.pl@gmail.com

RudaWeb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *